Księgowość online - czy warto?
Rozwój technologii, a przede wszystkim moc internetu, zmieniły sposób, w jaki rozwiązujemy wiele z naszych dotychczasowych problemów. Lista ułatwień i uproszczeń jest bardzo długa i dotyczy zarówno naszego codziennego życia, jak i prowadzenia firmy. Jednym z nowoczesnych, cieszących się dużą popularnością rozwiązań, jest księgowość online. W tym artykule przyjrzymy się jej zaletom i wadom, podpowiadając, kiedy warto się na nią zdecydować.
Czym jest księgowość online?
Księgowość online jest formą rozliczania się z fiskusem w oparciu o przeznaczone do tego oprogramowanie, zamiast poprzez tradycyjny kontakt z księgowym bądź biurem księgowym. Oprogramowanie to może być w postaci programu komputerowego, jednak coraz częściej jest dostępne równie w postaci strony internetowej albo aplikacji na telefon.
Pierwsze programy do księgowości online często bywały mało intuicyjne i skomplikowane w obsłudze, jednak obecnie dołożono ogromnych starań, aby ich użytkowanie było tak proste, jak to tylko możliwe.
Księgowość online to możliwość łatwego zarządzania księgowością Twojej firmy z poziomu telefonu lub laptopa, co ma wiele atutów w porównaniu do klasycznych rozwiązań, jednak nie jest wolne od wad, o czym wspomnimy dalej.
Zobacz także: Elektroniczny obieg dokumentów w firmie
Jak przejść na księgowość online?
Przejście na księgowość online nie jest trudne, jednak dobrze rozpocząć ten etap od dokładnego zapoznania się z dostępną na rynku ofertą, tak aby wybrać rozwiązanie, jak najlepiej odpowiadające Twoim potrzebom.
Używając wyszukiwarki Google, znajdziesz dziesiątki dostępnych rozwiązań. Gdy wybierzesz najbardziej odpowiadającą Ci ofertę, pozostaje opłacenie kosztu użytkowania, a następnie pobrania odpowiedniego programu, aplikacji lub po prostu dodania strony internetowej do zakładek, jeśli obsługa księgowości odbywa się poprzez przeglądarkę internetową.
Wiele usług księgowości online oferuje darmowy okres próbny, pozwalający zapoznać się z jej funkcjonalnościami, zanim zdecydujesz się na inwestycję finansową. Istnieją również darmowe rozwiązania, jednak zwykle są one mniej zaawansowane i bardziej ograniczone, niż te płatne.
Pamiętaj też, aby zapoznać się z dołączonym wsparciem technicznym, która szczegółowo wyjaśnia działanie danej usługi. W razie dodatkowych pytań zwykle będziesz miał możliwość bezpośredniego kontaktu z biurem obsługi klienta.
Zobacz także: Jak przetrwać zmiany prawne w firmie?
Jakie są zalety księgowości online?
Niewątpliwie największym jej atutem jest niska cena w porównaniu do klasycznej księgowości. Zazwyczaj jest to kilkadziesiąt, a czasem nawet zaledwie kilkanaście złotych miesięcznie.
Programy księgowe nierzadko posiadają rozbudowany zestaw funkcji, przydatny dla przedsiębiorców — jak możliwość wystawiania faktur, system magazynowy online lub CRM z funkcją “kadry i płace”.
Dostęp do księgowości online masz przez całą dobę i bez żadnego trudu uzyskasz dostęp do archiwalnych deklaracji, raportów i rozliczeń. Daje ona również możliwość łatwego kontrolowania finansów swojej firmy, pozwalając sprawdzić sumę jej wydatków, dochodów i przychodów.
Jakie są wady księgowości online?
Największą wadą jest brak możliwości zaczerpnięcia fachowej rady specjalisty, która w niektórych przypadkach jest niezbędna. Jednak programy do księgowości online starają się jak najskuteczniej wychodzić naprzeciw oczekiwaniom swoich klientom i coraz więcej z nich umożliwia osobisty kontakt z księgowym w przypadku, kiedy jest to konieczne.
Kolejnym istotnym minusem jest konieczność samodzielnej obsługi programu księgowego. Wymaga to pewnych umiejętności obsługi komputera, nakładu czasu oraz przynajmniej podstawowej wiedzy na temat sposobów rozliczania się.
Księgowość online - dla kogo?
Księgowość online przeznaczona jest przede wszystkim dla mikro oraz małych przedsiębiorstw, którym nie opłaca się zatrudnić księgowego na etat, będąc jednocześnie znacznie tańszą alternatywą w stosunku do klasycznego biura księgowego. Bez wątpienia takim przypadkiem jest prowadzenie sklepu we franczyzie, w którym pracuje jedynie kilka osób. Zatrudnienie księgowego na etat w takim przypadku zwykle nie wchodzi w grę, a korzystanie z biura księgowego, chociaż bez wątpienia ma swoje atuty, w przypadku małej działalności generuje dodatkowe koszty, których księgowość online pozwala uniknąć.