Wybór i przystosowanie lokalu pod działalność franczyzową
Spis treści:
Wstęp
Jedną z pierwszych i najważniejszych rzeczy, jaka czeka nas po zdecydowaniu się na prowadzenie biznesu w modelu franczyzowym, jest wybór lokalu, a następnie jego przystosowanie. Lokalizacja sklepu franczyzowego może zdeterminować sukces naszej działalności, dlatego należy to zrobić w sposób przemyślany, nie spiesząc się.
Lokalizacja sklepu franczyzowego - o czym warto pomyśleć?
Wybierając lokalizację sklepu franczyzowego, powinniśmy przede wszystkim kierować się poziomem konkurencyjności – jeśli w najbliższej okolicy są już sklepy pod szyldem marki, do której chcemy przystąpić, to prawdopodobnie nie będzie to trafione miejsce. Istotne jest także, aby nasz sklep był w sąsiedztwie bloków mieszkalnych albo domów – okolica nowych osiedli rozwija się bardzo dynamicznie, co potencjalnie może przełożyć się na zwiększenie dochodu. W drugiej kolejności warto zadbać o łatwy dostęp do sklepu, a w szczególności o widoczność witryny, dostępność miejsc parkingowych oraz przystosowania dla niepełnosprawnych.
Zobacz także: Z czym wiąże się biznes oparty o franczyzę – zalety i wady
Jak znaleźć i wybrać lokal pod działalność franczyzową?
Szukając odpowiedniego lokalu, powinniśmy kierować się następującymi kryteriami:
- Brak sklepów pod tym samym szyldem w najbliższej okolicy;
- Brak konkurencji lub niewielka konkurencja w najbliższej okolicy;
- Widoczna witryna, najlepiej od strony ulicy;
- Możliwość oznaczenia lokalu szyldem itp.;
- Wysoka dostępność miejsc parkingowych i łatwy dojazd do lokalu;
- Natężenie ruchu w sąsiedztwie;
- Wysokość czynszu.
Trafnego wyboru z pewnością pomoże nam dokonać szczegółowa analiza nie tylko okolicy, ale również lokalu. Powinny odnaleźć informacje takie jak opis najbliższej okolicy – co się znajduję w pobliżu, jakiego rodzaju zabudowa przeważa, czy planowane są budowy nowych osiedli etc. oraz biznesowa historia lokalu – czy wcześniej była prowadzona w nim podobna działalność i jeśli tak, to dlaczego już nie jest.
Ponadto, należy również pamiętać o wymaganiach technicznych wobec lokali franczyzowych takich jak odpowiednia powierzchnia oraz kwestie związane z mediami, witrynami, zabezpieczeniami antywłamaniowymi itp. Przy niektórych rodzajach działalności lokal będzie musiał obowiązkowo spełniać wymogi sanitarne lub przykładowo posiadać dwa wejścia.
Jak przystosować lokal pod sklep franczyzowy?
Jeśli już znaleźliśmy lokal pod działalność franczyzową, to następnym krokiem będzie zaadoptowanie go i urządzenie w taki sposób, aby spełniał swoją funkcję. Najczęściej franczyzodawca wymaga lub rekomenduje konkretne urządzenie lokalu i dostarcza nam pełną dokumentację. Opłaty z tym związane zależą od umowy franczyzowej. Jednak najczęściej za najem lokalu i jego wyposażenie trzeba zapłacić samodzielnie. Jeśli zdecydujemy się na lokal w stanie deweloperskim, to również będziemy musieli ponieść koszty jego przystosowania.
Otwarcie sklepu - jak się do niego przygotować?
Przygotowując przestrzeń sklepu do oficjalnego otwarcia lokalu, należy zadbać o jego prawidłowe urządzenie, zatowarowanie oraz obrandowanie. Sieci franczyzowe nie tylko pomogą w zaprojektowaniu przestrzeni pod otwarcie, ale także w prawidłowym ułożeniu produktów, aby sprzedaż była jak największa. Na otwarcie sklepu warto posiadać pełny asortyment, ponieważ pierwsze wrażenie konsumenta zdeterminuje jego chęć powrotu.
Czytaj więcej: Jak skutecznie komunikować się z klientem we franczyzie?
Jeżeli na otwarcie sklepu zjawi się dużo osób, to oznacza, że wybraliśmy odpowiednią lokalizację. Później ważne jest zaobserwowanie czy ludzie regularnie wracają do naszego sklepu – jeśli tak, to przystosowanie lokalu oraz nasza oferta sprawdziła się w sąsiedztwie. Natomiast jeśli tak się nie dzieje, to prawdopodobnie będą potrzebne pewne zmiany, w których wsparcia udzieli franczyzodawca.
Wybór lokalu pod działalność franczyzową jest bardzo ważny, ponieważ określa szybkość zwrotu inwestycji. Odpowiednio dobrany lokal to dynamiczniejszy zwrot poniesionych kosztów i większe zarobki.