
Jak przetrwać zmiany prawne w firmie?
Spis treści:
- Prawdziwa rewolucja w działalności gospodarczej
- Zmiany prawne - największe wyzwania czekające przedsiębiorców w 2022 r.
- Zmiany prawne w VAT w 2022 roku
- Nowe prawa w Polsce - jak przygotować firmę do zmian prawnych?
- Jak przygotować firmę do zmiany formy prawnej spółki?
- Jak przetrwać zmiany prawne w firmie?
Prawdziwa rewolucja w działalności gospodarczej
Nowy rok kojarzy się najczęściej z nowymi wyzwaniami, którym niekoniecznie łatwo sprostać. Dla przedsiębiorców to zazwyczaj czas zmian.
Tym razem wejście w nowy rok przyniosło firmom wyjątkowo dużo niespodzianek. Zarówno tych wyczekiwanych, jak i niestety tych mniej miłych. Wprowadzony z dn.1 stycznia br. Polski Ład, niosący za sobą szereg różnorodnych ustaw, przyczynił się przede wszystkim do chaosu w biurach rachunkowych, wprowadzając niepokój wśród wielu przedsiębiorców.
Zmiany prawne - największe wyzwania czekające przedsiębiorców w 2022 r.
Dla firm zatrudniających pracowników zazwyczaj najważniejsze są zmiany dotyczące prawa pracy. Tych w przepisach, które weszły wraz z nowym rokiem, jest naprawdę sporo!
Polski Ład
Ustawa zmieniająca dotychczas obowiązujące prawo wprowadziła kilka istotnych zmian. Wiele z nich rodzi pytania, na które jeszcze nie ma jasnych odpowiedzi. Dla pracodawcy ważną zmianą jest nowy schemat obliczania wynagrodzeń pracowników.
Ulga dla klasy średniej
Polski Ład wprowadził ulgę dla klasy średniej. Dzięki temu osoby zarabiające między ok. 6.000 a 11.000 brutto mają nie stracić na zastosowanych zmianach. Jeśli ktoś z ulgi korzystać nie chce, musi o tym fakcie poinformować pracodawcę. Niestety to jednak na pracodawcy ciąży obowiązek pilnowania, czy suma wypłaconych danemu pracownikowi przychodów z pracy na etacie nie przekracza maksymalnego limitu uprawniającego do ulgi.
ZUS – nowy sposób naliczania składki zdrowotnej
Kolejną kluczową zmianą dla pracodawcy jest nowy sposób naliczania składki zdrowotnej. Jej rozliczanie wprowadziło wiele dodatkowych obowiązków dla każdego przedsiębiorcy. Do tej pory składka zdrowotna była konkretnie określona. Nie było także konieczności składania deklaracji do ZUS. Nowy przepis wprowadza dla przedsiębiorcy dodatkowe obowiązki — teraz musi on co miesiąc wysyłać deklaracje oraz rozliczać ją także na koniec roku.
Polecamy do czytania: Ulga na start – ZUS na start dla przedsiębiorców
Nowe ograniczenia dotyczące handlu w niedzielę
Ustawodawca wprowadził kolejne już utrudnienia dotyczące handlu w niedzielę. To dla wielu firm prowadzących stacjonarną działalność sprzedażową, którym udało się ominąć przepis wprowadzający zakaz, przykra i dotkliwa informacja. Teraz każdy, kto będzie chciał otworzyć sklep w niedzielę, będzie musiał wykazać, że przychody z działalności pocztowej przekroczą 40 proc. całkowitych przychodów tego dnia.
Kwota wolna od podatku
Wśród nowych przepisów jest także ten przez większość z nas wyczekiwany — w końcu udało się podnieść kwotę wolną od podatku. Od 1 stycznia br. to 30 tys. zł. Każdy, kto osiągnie maksymalnie taki dochód, nie musi martwić się o zapłatę podatku.
Zmiany prawne w VAT w 2022 roku
W zmienionym prawie są też pozytywy dla przedsiębiorcy. Wraz z wejściem Polskiego Ładu powstała możliwość składania deklaracji kwartalnych przez niektórych podatników opłacających tzw. estoński CIT. Nowe przepisy umożliwiają także wybór opodatkowania usług, a podatnicy bezgotówkowi będą mogli otrzymać zwrot VAT w terminie do 15 dni.
Od lipca w podatku VAT nastąpi jeszcze kilka zmian. m.in. nowe przepisy dadzą możliwość wspólnego rozliczania się przez podatników w ramach grup VAT.
Nowe prawa w Polsce - jak przygotować firmę do zmian prawnych?
Częste zmiany w przepisach prawnych to dla pracodawcy spory problem. Nauka i wdrożenie nowych przepisów to jedno, drugie to uświadomienie konieczności zmian pracownikom. Gdy zmiany są dla pracowników korzystne, nie sprawia to większego problemu. Gorzej, gdy trzeba wprowadzić modernizacje, które w perspektywie pracownika są dla niego zagrożeniem.
Wprowadzone zmiany prawne mogą stanowić trudne wyzwanie szczególnie dla franczyzobiorców. W okresie pandemii wiele osób, które straciły pracę, postanowiły samodzielnie stworzyć sobie stanowisko pracy i zaangażowały się we franczyzę. To właśnie m.in. dla nich, wprowadzone przepisy mogą być problematyczne.
Mając na uwadze inflację i wzrost cen w sklepach, drobni przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczęli przygodę z franczyzą, mogą mieć trudność w utrzymaniu swojej działalności, jeśli odpowiednio się do tego nie przygotują.
Zobacz także: Z czym wiąże się biznes oparty o franczyzę – zalety i wady
Jak przygotować firmę do zmiany formy prawnej spółki?
Wiele firm w związku z wprowadzonymi zmianami prawnymi decyduje się na zmianę formy prawnej prowadzonej działalności. Odbywa się to w drodze przekształcenia. Dla pracowników zazwyczaj nie jest to odczuwalny proces. Gdy spółka przekształca się w inną spółkę prawa handlowego, obowiązuje zasada kontynuacji. Oznacza to, że spółce przekształconej przysługują zarówno prawa, jak i obowiązki spółki przekształcanej.
Jak przetrwać zmiany prawne w firmie?
Znaczne zmiany w firmie często oznaczają przynajmniej tymczasowy kryzys, a adaptacja do nowej sytuacji to nierzadko długoterminowy proces. Dobry pracodawca czy menadżer w firmie jest jednak w stanie pomóc swoim pracownikom dostosować się do nowych warunków.
Podsumowanie
Nowe przepisy, a co za tym idzie zmiany prawne obowiązujące od nowego roku, przyniosły wiele obaw i wątpliwości wśród przedsiębiorców. Dla niektórych Polski Ład będzie ułatwieniem, innym przysporzy kłopotów. W sytuacji, gdy do uregulowań prawnych trzeba się dostosować, należy wykorzystać te rozwiązania, które mogą przynieść jak najwięcej korzyści, jak choćby inwestowanie w innowacje.
Podsumowując, dla jednych zmiany będą motorem dla rozwoju, dla innych będzie to przysłowiowy “gwóźdź do trumny”. Czas pokaże, komu i w jaki sposób, uda się dostosować do nowych zmian.